Možný chemický útok ruskej armády v Ukrajinskom meste Mariupole. Americkí predstavitelia a experti na zbrane tvrdia, že z diaľky môže byť ťažké vyvodiť pevné závery na základe symptómov hlásených obeťami a ešte ťažšie je získať fyzické vzorky, ktoré sú zaručene bez manipulácie. Riadne vyšetrovanie si vyžaduje čas, hovoria, ale ako ubiehajú hodiny a dni sa dá zhromaždiť menej tvrdých dôkazov.

Možný chemický útok Ruska v Mariupole, nikdy never rusovi

Ráno 21. apríla 2014 vypustil osamelý vrtuľník kovovú nádobu nad farmárskym mestom Talmenes v severnej Sýrii a uvoľnil páchnuci plyn, z ktorého sa mnohým obyvateľom mesta okamžite stalo zle. Hustá hmla žltej pary sa šírila obytnými ulicami, zabíjala vtáky, keď lietali, a bielila farbu zo sušenia bielizne na šnúrach. V priebehu niekoľkých hodín zomreli traja ľudia, dve deti a staršia žena a viac ako 130 ďalších sa objavilo v nemocniciach s problémami s dýchaním, pálením očí a extrémnou nevoľnosťou.

Miestni lekári mali okamžite podozrenie na útok sýrskej armády plynným chlórom. Prešli mesiace, kým sa obyvatelia Talmenes oficiálne dozvedeli, čo sa stalo, vrátane presnej povahy jedu, ktorý prenikol do ich obchodov a domov. S prebiehajúcou vojnou bolo získanie pravdy o akýchkoľvek tvrdeniach o chemických zbraniach v Sýrii úlohou, ktorá sa často ukázala ako príliš náročná a dokonca nebezpečná.

Dnes vyšetrovatelia čelia rovnakým problémom na Ukrajine po správach o podozrení z použitia chemického jedu proti Ukrajincom v meste Mariupol. Zatiaľ čo Pentagon a niekoľko medzinárodných organizácií skúmajú obvinenia –

prvýkrát vznesené bataliónom Azov, ukrajinskou polovojenskou skupinou spojenou s krajne pravicovým nacionalizmom

– vyšetrovanie čelí mnohým problémom, počnúc skutočnosťou, že kľúčové dôkazy sa nachádzajú vo vojnovej zóna.

„V ideálnom prípade musíte mať miesto útoku zabezpečené a dôkazy uchované in situ a to zjavne nie je vždy možné vo vojnovej zóne“ povedal Jerry Smith , britský expert na zbrane, ktorý pre Organizáciu viedol vyšetrovanie údajných chemických útokov v Sýrii. zákaz chemických zbraní (OPCW), medzinárodný dozorný orgán so sídlom v Haagu.

“Čím viac času trvá dostať sa na miesto činu, tým väčší vplyv to bude mať na kvalitu dôkazov – ak sa na miesto činu vôbec dostanete.”

Bidenova administratíva ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne nepotvrdili správy o chemickom útoku, pri ktorom údajne išlo o neznámu žieravinu zhodenú z ruského bezpilotného lietadla.

Predstavitelia Pentagonu v utorok priznali „množstvo ťažkostí“ pri posudzovaní obvinení, vrátane nedostatočného prístupu cudzincov do Mariupolu, kde sa údajne hlásené obete zotavujú.

“Toto je ťažké dokázať, aj keď ste bližšie, a my nie,” povedal vysoký predstaviteľ americkej obrany pod podmienkou anonymity podľa základných pravidiel stanovených Pentagonom.

OPCW uviedla, že situáciu na Ukrajine pozorne sleduje. Hoci sa nedospeli k žiadnym pevným záverom, „použitie chemických zbraní kdekoľvek a za akýchkoľvek okolností je odsúdeniahodné a úplne v rozpore s právnymi normami stanovenými medzinárodným spoločenstvom,“ uviedla skupina vo vyhlásení.

Dokazovanie tvrdení o chemických zbraniach môže byť podľa odborníkov ešte komplikovanejšie v závislosti od typu použitej zbrane. Niektoré zbrane, ako napríklad sarín a iné extrémne smrteľné nervové látky, zanechávajú výrazné chemické podpisy, ktoré možno objaviť o týždne či mesiace neskôr v ľudských telách alebo na kontaminovaných povrchoch. Iné chemikálie, ako je chlór a niektoré plyny na potláčanie nepokojov, sa často rozptýlia v priebehu niekoľkých hodín a je ťažšie ich odhaliť.

Akékoľvek použitie chemikálií ako vojnových zbraní je zakázané podľa medzinárodného dohovoru o chemických zbraniach, ktorý podpísali Rusko aj Ukrajina, povedal Jean Pascal Zanders, belgický výskumník biologických zbraní a zakladateľ blogu The Trench. Zanders vyzval na opatrnosť v súvislosti s ukrajinskými tvrdeniami a poznamenal, že dôkazy zverejnené na sociálnych sieťach z Mariupolu nestačia na vyvodenie záverov. Zdá sa, že incident bol relatívne malý a údajné obete sa údajne zotavili.

“Nevidíme presne záplavu obrázkov alebo videí, ktoré by naznačovali udalosť s hromadnými obeťami,” napísal Zanders v utorok. “Ohlásený incident je vágny a chýba mu veľa kontextových podrobností.”

Sýrski aktivisti sa počas vojny snažili zhromaždiť dôkazy dokazujúce spojitosť Sýrie s množstvom útokov chlórom v rokoch 2014 až 2019. Medzi tými, ktorí sa o to pokúsili, bol Houssam Alnahhas, mladý stážista, ktorý opakovane riskoval svoj život prekračovaním bojových línií, aby pozbieral obaly granátov a biologické vzorky, chemického útoku na niekoľko miest vrátane Talmenes, ktorý bol zasiahnutý pri incidente v apríli 2014.

“Bolo dôležité brať páchateľov na zodpovednosť,” povedal Alnahhas, ktorý teraz spolupracuje s advokátskou skupinou Lekári za ľudské práva a pripravuje inštruktážne videá s cieľom poučiť Ukrajincov o tom, ako reagovať na budúci chemický útok.

“Je našou povinnosťou zdokumentovať tieto porušenia, aby sme ich mohli použiť vždy, keď dôjde k závažným krokom k dosiahnutiu spravodlivosti.”

Sonda OPCW by mohla zhromaždiť dostatok dôkazov, ktoré by dokázali, či bola na Ukrajine použitá chemická zbraň. Úspech takejto misie však nezávisí len od prístupu, ale aj od ochoty bojujúcich strán umožniť pokračovanie práce.

“Máte tam celý rad zainteresovaných strán a niektorí z nich možno nechcú, aby pravda vyšla najavo.“

Stop ruským dezinformáciam