Scenáre vývoja vojny na Ukrajine, už žiadny Adolf Putin, ani zabíjanie nevinných. Samozrejme, vždy existuje šanca, akokoľvek malá, že veci zoberú oveľa pozitívnejší smer. Vplyv západných sankcií na Rusko je zjavne značný, ale je ťažké ho skutočne posúdiť: nikdy predtým nebola vedená taká úroveň hospodárskej proti takej veľkej ekonomike, ktorá je tak hlboko prepojená s globálnymi dodávateľskými reťazcami a finančnými systémami.

Scenáre konca, vývoja vojny na Ukrajine, už žiadny KGBák Putin, žiadna vojna

Tie neznížia ruskú ekonomiku ako takú, ale prinesú vážne výzvy, od rastúcej nezamestnanosti až po nedostatok potravín a liekov. To dáva Moskve menšiu rezervu na chyby a smolu. Politický analytik so sídlom v Moskve mi nedávno napísal, že „ľudia vo vládnych úradoch potichu začínajú hovoriť nie tak o roku 1917 a revolúcii, ale o Novočerkasku“. V roku 1962 sa náhodou správy o zvýšení cien potravín zhodovali s oznámením o účinnom znížení miezd v meste Novočerkassk na juhu Ruska.

Štrajk sa stal protestom, a keď ho miestna polícia a dokonca aj vojenská posádka nedokázali alebo nechceli rozohnať, protest sa stal výzvou pre štát. Vojaci KGB a bezpečnostné jednotky dorazili, a keď sa streľba skončila, takmer sto bolo zabitých alebo zranených. Dôvod, prečo to tak vydesilo sovietske vedenie, bol práve ten, že Novočerkassk nebol výnimočný a to, čo sa tam stalo, sa môže stať kdekoľvek. To pomohlo vytvoriť konsenzus medzi sovietskou elitou, že generálny tajomník Nikita Chruščov sa pre nich všetkých stáva nebezpečenstvom – konsenzus, ktorý viedol k jeho zosadeniu o dva roky neskôr.

Čoraz viac sa špekuluje, že Putin je vážne chorý , ale čo ak je chorý ešte viac, ako sa predpokladá? Alebo ak zbiehajúce sa krízy počas tuhej a hladnej zimy vedú k protestom, ktoré Národná garda – sama inteligentná, pretože mala pocit, že sa na Ukrajine používala ako potrava pre delá – nekontroluje? Je to extrémny a nepravdepodobný scenár, ktorý by však mohol vidieť, že kabala generálov, politikov, dokonca aj vyšších bezpečnostných dôstojníkov prinúti Putina odstúpiť a ponúkne mu možnosť voľby medzi bezpečným odchodom do dôchodku a zatknutím.

To by neznamenalo, že mier a láska prepuká z každej strany. Nový režim by pozostával z oportunistov a kleptokratov, a ak by sa nezmocnili moci silou, požiadavky na udržanie vládnucej koalície by pravdepodobne znamenali, že by nemohli vydať Putina a ďalších obvinených z vojnových zločinov. Napriek tomu mohli tvrdiť, že táto vojna bola Putinova, nie ich. Toto možno nie je slobodné, demokratické Rusko, aké by Západ chcel vidieť, ale zatiaľ by sa uspokojil s pragmatickejším a mierovejším.

Ruské jednotky by boli stiahnuté, dokonca aj z Donbasu. Je ťažké vidieť, že by niektorá ruská vláda bola ochotná vzdať sa Krymu, ale aj tu by sa dal nájsť nový výmysel na záchranu tváre, ako je prísľub skutočného referenda o budúcnosti polostrova o päť rokov, ktoré sa bude konať pod medzinárodným dohľadom. Kyjev možno neuvidí Putina v doku v Haagu, ale Moskva by aspoň formálne uznala jeho plnú suverenitu a dokonca by sľúbila nejaké reparácie, aj keď väčšinou vo forme bezplatných dodávok plynu a colných výnimiek.

Na Ukrajine by bol konečne mier. Bolo by toho veľa, od prebudovania krajiny až po integráciu území pod ruskou zástupnou kontrolou na osem rokov. Ukrajinci by tiež pravdepodobne Rusom dlho, dlho neverili a medzitým by sa ich hranice naplnili tými najlepšími zbraňami, aké si môžu kúpiť, a ich snaha vstúpiť do EÚ a, áno, do NATO, by sa horlivo presadzovala.

Hodnotenie pravdepodobnosti

Depresívne malý. Akokoľvek je to nepravdepodobné, znamená to, že si možno predstaviť situácie v ktorých zbrane stíchnu. Bilancia pravdepodobností je však taká, že o rok Ukrajina stále nenájde skutočný mier.

Ukrajinskí vojaci zostrelili ruský dron raketou British Martlet. Ide o prvé nahlásené použitie laserom navádzaných zbraní Ukrajincami, ktoré sa môžu pohybovať rýchlosťou 1100 mph. Veselí vojaci oslavujú po tom, čo laserom navádzaná raketa Starstreak zostrelila zariadenie.

Spojené kráľovstvo oznámilo, že posiela ukrajine zbrane v hodnote 100 miliónov libier, pričom sa majú dodať protitankové systémy a zariadenia protivzdušnej obrany. Dnes zverejnil zábery vojak Jurij Kochevenko, ktorý poďakoval Británii za dodávku raketového systému, ktorý zničil ruský dron. Vojaci sú videní, ako sledujú, ako zariadenie padá z neba, pričom jeden z nich kričí: “Je tu kontakt, zničili sme to s****.”

Predpokladá sa, že sa to stalo v sobotu, pričom ukrajinskí vojenskí šéfovia uviedli, že dron bol zostrelený 95. leteckou útočnou brigádou. Boris Johnson, ktorý cez víkend viedol osobné rozhovory s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Kyjeve, povedal: “Putin posilnil naše odhodlanie, vyostril naše zameranie a prinútil Európu, aby začala prerábať, aby zaručila našu spoločnú bezpečnosť.

“Spolu s našimi spojencami táto vojenská podpora posilní úsilie Ukrajiny zabezpečiť, aby ruská barbarská invázia zlyhala,” dodal.

Hovorkyňa č. 10 dnes uviedla, že premiér strávil približne päť hodín v ukrajinskom hlavnom meste po starostlivo plánovanej operácii, ktorá ho tajne priviedla.