Nemecko sľúbilo niekoľko sankcií Rusku, konečne sa prebrali. Scholz to je ako ruský agent v Bundestagu. Nemci sa po Putinovej zrade otočili chrbtom k pacifizmu. Pred tromi týždňami by myšlienka sledovať, ako sa nemecké rakety používajú na zostrelenie ruských bojových lietadiel, bola kliatbou pre voličov v Nemecku, ktorí boli proti vyzbrojovaniu Ukrajiny pomerom tri ku jednej.

Nemecko prisľúbilo uvalenie sankcií Rusku, konečne sa prebrali, Vojna na Ukrajine

Dnes to podporujú dve tretiny z nich, podľa prieskumu, ktorý podčiarkuje, ako náhle invázia zmenila pohľad Nemecka na Rusko a na jeho vlastné miesto vo svete.

V priebehu desiatich dní kancelár Olaf Scholz zmaril projekt plynovodu Nord Stream 2, povolil dodávku viac ako 4 000 protitankových a protilietadlových rakiet Ukrajincom a vyčaroval ďalších 100 miliárd eur. modernizovať nemecké ozbrojené sily. Aj keď so zaťatými zubami súhlasil s vylúčením niektorých najväčších ruských bánk z infraštruktúry globálnych financií.

Jeho vláda dokonca začala skúmať možnosť predĺženia životnosti svojich troch zostávajúcich jadrových reaktorov, aby pomohla odstaviť krajinu od ruských uhľovodíkov. Berlín v týchto dňoch začína pripomínať bitúnok pre posvätné kravy.

„Nemci zažili svoj okamih pravdy,“ povedal John Lough, analytik think-tanku Chatham House a autor nemeckého ruského problému.

„Prebudili sa a uvedomili si, že nemôžu jednoducho pokračovať ako predtým; že sa niečo zásadné zmenilo v európskej bezpečnosti.“

Predchádzajúca neochota Nemecka navrhnúť vojenskú silu alebo riskovať rozrušenie Ruska mala hlboké korene. Rozsah jej pacifizmu bol často preceňovaný – ozbrojené sily krajiny sa pripojili k intervencii NATO proti Juhoslávii v roku 1999 a odvtedy boli nasadené na vojnové miesta vrátane Afganistanu, Sýrie a Mali – ale postoj verejnosti k vojenskému nasadeniu a NATO mal už mnoho rokov bol prinajlepšom ambivalentný.

V lete 2014, po tom, čo Rusko anektovalo Krym a rozpútalo vojnu na východnej Ukrajine, bolo 75 percent Nemcov proti vyslaniu svojich vojakov brániť východné krídlo aliancie, len 21 percent bolo za. Zdá sa však, že grafické obrázky ruských rakiet bombardujúcich obytné štvrte Kyjeva a Charkova v posledných dňoch niečo zachytili. Tento týždeň bola otázka NATO položená znova a výsledok bol takmer presne opačný: 68 percent Nemcov podporilo vyslanie svojich jednotiek na obranu východných hraníc NATO, zatiaľ čo 24 percent bolo proti.

Zdá sa, že voliči sú teraz za Scholzom alebo ho dokonca vyzývajú, aby urobil viac. Včera večer prieskum pre verejnoprávnu televíziu ARD zistil, že 65 percent voličov podporilo zvýšenie vojenských výdavkov, 67 percent podporilo blokovanie Nord Stream 2 a 82 percent podporilo vylúčenie „dôležitých ruských bánk“ z medzinárodného platobného systému Swift.

Celkovo 53 percent uviedlo, že sa domnieva, že reakcia vlády na inváziu bola „primeraná“, ale 27 percent uviedlo, že nezašla dostatočne ďaleko. Zdá sa, že túto náhlu zmenu srdca vysvetľujú tri hlavné faktory.

Prvým je, že utrpenie a statočnosť ukrajinského ľudu sa emocionálne dotkli mnohých Nemcov: 89 percent tvrdí, že sa obávajú o obyvateľstvo krajiny a 91 percent tvrdí, že je správne, aby ich krajina prijala ukrajinských utečencov.

Po druhé, vojna priniesla domov správu, že bezpečnosť Európy – a tiež Nemecka – je v ohrození. Podiel Nemcov, ktorí sa obávajú vyhliadky na „veľkú vojnu“ v Európe, sa od ukrajinskej krízy v roku 2014 takmer strojnásobil na 69 percent.

Po tretie, v nemeckej vláde existuje niečo takmer ako pocit osobnej zrady: sotva pred štrnástimi dňami sa Scholz stretol v Moskve s Adolfom KGB8kom, aby sa naposledy pokúsil vyriešiť krízu diplomaciou.

Aby sa maximalizovali šance na úspech, Nemecko sa zámerne vyhýbalo všetkému, čo by mohlo Kremeľ vyprovokovať, ako napríklad vypisovaniu sankcií na stôl alebo posielaniu zbraní Ukrajine. Po stretnutí Scholz naznačil, že ambície Ukrajiny vstúpiť do NATO by sa mohli odložiť, a povedal, že v Európe nemôže existovať žiadny trvalý bezpečnostný poriadok, ktorý by bol skôr „proti“ Rusku ako s ním.

Tieto snahy o kompromis, tá večná ochota vidieť v Rusku to najlepšie, boli vymazané v priebehu niekoľkých dní.

Teraz je na Scholzovi hmatateľný tlak, aby stvrdil svoj prístup. Andrij Melnyk (46), ukrajinský veľvyslanec v Nemecku, ktorý bol kedysi tŕňom v oku vláde, ale teraz sa mu v Spolkovom sneme vyslúžili ovácie v stoji, požiadal o tanky, delostrelectvo, bojové lietadlá, útočné vrtuľníky a mobilné odpaľovacie zariadenia protilietadlových rakiet.

Andreas Audretsch poslanec z koaličných partnerov zelených, vyzval na rozsiahly program verejných výdavkov na zníženie závislosti Nemecka od ruských uhľovodíkov. Armáda zvažuje vyslanie ďalších 200 námorníkov, aby posilnili 1200 nemeckých vojakov, ktorí vedú bojovú skupinu NATO v Litve.

Friedrich Merz líder konzervatívnej opozície, dnes dokonca navrhol dať na Ukrajine čižmy NATO. Zatiaľ sa to zdá nepravdepodobné; ale vzhľadom na tempo, akým sa veci v Nemecku menia, by to mohla byť vládna ortodoxia ešte pred koncom týždňa.

Zastavte ruskú propagandu na Slovensku