Nicol Sturgeonová hľadá spôsoby, ako sa zmocniť majetku ruských oligarchov v Škótsku. Stop ruskej propagande na Slovensku a vo svete. Jej vláda skúma spôsoby, ako zabaviť ruský majetok v Škótsku, a požiadala o radu, ako prijať „maximálne možné opatrenie“, ktoré má k dispozícii. Prvé varovanie ministra prišlo, keď škótsky minister financií vyzval všetky domáce spoločnosti, aby sa stiahli z obchodovania s Ruskom.


Zabavte komplet celý majetok ruským oligarchom a pošlite ich do Ruska ku KGBákovi do jeho búdy! Veď majú svoju veľkú slobodnú zem, kde si užijú ruské zákony o slobode do bludu


Ako zobrať majetok Putinovým oligarchom v Škótsku, sankcie škotskej vlády Nicol Sturgeon

Kate Forbes zverejnila otvorený list podnikateľskej komunite, v ktorej ich žiada, aby podnikli kroky v súvislosti s inváziou na Ukrajinu. Na prvé otázky ministra Sturgeonová potvrdila, že prijímala právne rady o tom, aké cesty by mohol Holyrood využiť na odcudzenie ruského biznisu.

Povedala: „Požiadala som o naliehavú radu o maximálnom možnom opatrení, ktoré môže škótska vláda v rámci našich právomocí podniknúť proti jednotlivcom a subjektom, ktoré sú identifikované ako osoby s úzkymi väzbami na ruský režim, či už sú alebo nie sú v súčasnosti v Spojených štátoch. Zoznam sankcií kráľovstva.

“Možnosti, ktoré budú preskúmané, zahŕňajú, ale nie sú obmedzené na, ukončenie podpory z verejnej pokladnice a zmrazenie alebo zabavenie aktív v Škótsku, ak je to možné.”

Sturgeonpvá sa tiež zaviazala začať s revíziou systému poľnohospodárskych platieb. Bolo to po tom, čo Ross Greer, Green MSP, navrhol Vladimirovi Lisinovi, ruskému miliardárovi, aby dostal 700 000 libier v škótskej verejnej hotovosti prostredníctvom vlastníctva Aberuchill Estate v Perthshire.

Vo svojom liste Forbes hovorila o svojom zdesení nad inváziou prezidenta Putina a vyzvala škótske spoločnosti, aby urobili svoju časť a pritlačili na Rusko ekonomický tlak.

„Národy na celom svete správne uvalili prísne ekonomické sankcie proti Putinovmu režimu a jeho blízkym spolupracovníkom.

Plne podporujeme sankcie, ktoré vláda Spojeného kráľovstva uvalila a urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme podporili a umožnili ich prísne presadzovanie. Vieme, že každý tu chce robiť správnu vec. Mnohé podniky, športové a kultúrne organizácie preukázali chvályhodné firemné hodnoty a vedúce postavenie, keď sa vzdali svojich záujmov v Rusku, obchodných vzťahov s ruskými subjektmi a účasti na lukratívnych ruských kontraktoch.

Podporujeme tieto rozhodnutia a povzbudzujeme všetky škótske podniky, aby nasledovali ich príklad. Popri priamych investíciách je správnym rozhodnutím preskúmanie operácií pre prepojenia a spojenia s Ruskom, akokoľvek nepriame a ich následné prerušenie. „Vítam úsilie, ktoré práve teraz vynakladajú podniky v Škótsku, aby urobili presne to isté, a povzbudzujem ich, aby pokračovali vo vykonávaní tejto práce tempom a s náležitým ohľadom na bezpečnosť všetkých zamestnancov alebo jednotlivcov, s ktorými môžete pracovať.“

Najnovšie oficiálne údaje o vývoze poskytnuté škótskou vládou ukazujú, že v roku 2019 sa do Ruska predal tovar a služby v hodnote 245 miliónov libier. Toto číslo nie je ďalej rozdelené podľa odvetví. Samostatné údaje HMRC naznačujú, že Škótsko predalo Rusku v roku 2020 tovar za 121 miliónov libier a doviezlo položky v hodnote približne 200 miliónov libier.

Rusko bolo tradične destináciou pre škótske strojárske zariadenia, textílie a chemikálie, ako aj jedlo a nápoje. Predaj niektorých produktov, najmä potravín, zo Škótska do Ruska bol však roky brzdený kvôli napätiu vo východnej Európe. Rusko od roku 2014 zakázalo dovoz mnohých potravín vrátane škótskeho lososa a iných rýb z EÚ ako odvetu za sankcie uvalené v dôsledku anexie Krymu.

Alkohol je však stále povolený a predaj whisky je stále jedným z najväčších škótskych exportov do Ruska. Asociácia škótskej whisky odhaduje, že v roku 2021 sa do Ruska predalo 42 miliónov fliaš v hodnote 28 miliónov libier.

SWA uviedla: „Naše myšlienky sú so všetkými, ktorých konflikt zasiahol a vysídlil. Prvoradé je blaho zamestnancov priemyslu pracujúcich na Ukrajine a v Rusku. Situáciu naďalej pozorne sledujeme a našim členom poskytujeme akékoľvek relevantné vládne usmernenia týkajúce sa exportu.

V posledných dňoch Weir Group, glasgowská strojárska firma, potvrdila, že jej podnikanie v Rusku, ktoré zamestnáva 270 a pôsobí po celej krajine, je fakticky pozastavené, pretože neprijíma objednávky ani nespracováva práce. Abrdn, gigant finančných služieb, tiež vylúčil akúkoľvek investíciu v Rusku v dohľadnej budúcnosti, hoci vo svojich fondoch stále drží aktíva v hodnote približne 2 miliardy libier.

Weir Group pozastavila činnosť vo svojom ruskom podniku a uviedla, že všetci jej zamestnanci na Ukrajine sú v bezpečí. Jon Stanton, výkonný riaditeľ strojárskej skupiny, potvrdil, že na Ukrajine má približne 30 ľudí a niektorí z nich už boli evakuovaní do Poľska.

V Rusku má približne 270 zamestnancov pôsobiacich na viac ako 20 miestach po celej krajine, ale táto divízia už neprijíma objednávky. Stanton povedal: Sme zdesení situáciou, keď vidíme našich zamestnancov v krajine agresívne napadnutej susedom a kde sú zabíjaní ľudia. Našou prvoradou prioritou bolo postarať sa o našich ľudí na Ukrajine, všetci sú v bezpečí a presne vieme, kde sú. Ruské podnikanie je na chvíľu pozastavené, pretože nerobíme nič, pokiaľ ide o prijímanie objednávok alebo prepravu.

„Prepracujeme všetko, čo sa týka sankcií a bankovej situácie. Aj tam sa chceme postarať o našich zamestnancov. Nebudeme reagovať prudko, ale obchod pravdepodobne zostane zatiaľ pozastavený.“

Stop ruskej vojne na Ukrajine