Scenáre vývoja vojny na Ukrajine, zamrznutý konflikt. Alternatívne je možné, že konflikt zamrzne pozdĺž tejto novej frontovej línie. Ukrajina by sa mohla stať slobodnejšou pri určovaní vlastného smeru. Moskva môže byť zaneprázdnená riadením ekonomiky v kríze, nepokojným obyvateľstvom a nespokojnou elitou doma, neschopná akceptovať poníženie stiahnutia, no nie je ochotná minúť viac zdrojov na zbytočnú vojnu.

Scenáre vývoja vojny, jej konca na Ukrajine, zamrznutý konflikt, hrozba útoku cez hranice

Hrozba raketového alebo delostreleckého útoku cez hranicu, možno aj z Bieloruska, ktoré je teraz o niečo viac ako ruský bábkový štát – tiež stačí na to, aby povzbudila Kyjev, aby sa zameral na rekonštrukciu a konsolidáciu. Z času na čas dôjde na novej kontaktnej línii k potýčke, no rovnako ako počas väčšiny obdobia rokov 2015-21 sa normou stáva nevraživá a vzájomne podozrievavá patová situácia.

Samozrejme, nebolo by to úplne rovnaké ako predtým, aj keď by sme počítali s väčším územím pod ruskou kontrolou. Časy, keď ľudia ešte mohli opustiť okupované územia, či už kvôli poberaniu dôchodku, návšteve rodiny alebo liečbe, by boli minulosťou. Obavy z pašovania zbraní k partizánom a odfiltrovanie správ o vláde teroru na týchto územiach by zabezpečilo, že Rusi udržia styčnú líniu uzamknutú.

Oblasti ovládané Ruskom by sa kúsok po kúsku stali buď podobnými Čečensku – hororové scenérie filtračných táborov, svojvoľné zatýkanie a neustála neistota kompenzovaná nablýskanými projektmi márnomyseľnosti, ktoré zaplatila Moskva – alebo ošumelými karikatúrami starého Sovietskeho zväzu, ako je podnesterský odtrhnutý región. v Moldavsku, neuznanom pseudoštáte, ktorého mena nie je akceptovaná ani v Rusku, ale stále tam stoja sochy Lenina.

S náležitou dlhodobou pomocou a serióznym reformným programom by sa Ukrajina mohla stať západným Nemeckom až po východ Donbasu – krajinou, kde by sloboda a ekonomická dynamika mohli ísť ruka v ruke. V tom čase však Moskva nemohla robiť nič iné, len postaviť múr – Západné Nemecko mohlo prosperovať práve preto, že bolo súčasťou NATO a jeho bezpečnosť bola zaručená. Tento vzťah Ukrajiny so Západom by bol iný.

Ak existuje model pre západonemeckú verziu Ukrajiny, pokojne to môže byť Izrael: štát definovaný zraniteľnosťou a všadeprítomnou hrozbou. Ľudové hnutie na podporu ozbrojených síl by sa zmenilo na širšiu kampaň za vytvorenie národa v zbrani, pričom by sa školáci naučili, ako vyzliecť útočnú pušku spolu s matematikou a históriou, a odvod by sa mohol rozšíriť aj na ženy.

Ako ukazuje Izrael, militarizovaný národ môže byť aj demokratický, ale skúsenosť s vojnou a zverstvami a neustála hrozba ruskej invázie alebo rozvratu by tiež pravdepodobne vytlačili časť rozmanitosti a dokonca tolerancie krajiny: vojnové obdobie. Mentalita vyzdvihujúca vlastenectvo a vytváranie kultu mučeníkov z roku 2022 by bolo ťažké napadnúť.

Keď sa Rusko utápa v stagnácii a represiách, Putin ho prakticky zatiahne späť do postideologickej verzie Sovietskeho zväzu sedemdesiatych rokov, na Ukrajine budú tí, ktorých poháňa bojový duch krajiny a žasnú nad žiarivými novými zbraňami, ktorými ich sily boli nanovo vystrojení, ktorí začnú snívať o dni, keď konečne vyženú Rusov.

Precedens, ktorý by uviedli, by bol „chorvátsky scenár“ po štvordňovej operácii v roku 1995, keď Chorváti, ktorí stratili asi pätinu svojho územia v prospech separatistov podporovaných Srbskom, vybudovali svoje sily a rozpútali brutálnu bleskovú vojnu, ktorá obnovila túto stratenú zem.

Hodnotenie pravdepodobnosti

Toto postupné ukladanie do patovej situácie je oveľa pravdepodobnejší scenár ako škaredá dohoda.

Novú skupinu 134 500 mladých mužov odvádzajú túto jar, od 1. apríla do 15. júla, ale potrvá mesiace, kým budú vycvičení a pripravení zúčastniť sa vojny. Zatiaľ čo branci predstavujú len menšinu síl nasadených na Ukrajine, tento odchod spôsobuje ďalšie narušenie.

Pokiaľ KGBák Putin nebude ochotný prelomiť svoje vlastné tabu a nazvať to skutočnou vojnou, niečo, za čo by obyčajní Rusi v súčasnosti mohli dostať až 15 rokov väzenia,

potom bude musieť byť brancom z ročníka 2021 dovolené ísť domov a priniesť si so sebou skutočné znalosti o tom, čo sa v skutočnosti deje pod rúškom KGBákovej „špeciálnej vojenskej operácie“.