Scenáre vývoja vojny na Ukrajine, Dlhá vojna. Nie je to len o tom, že nikto skutočne nevie, ako sa táto invázia začala, ide o to, že nikto nevie, ako by sa mohla skončiť. To povedal dôstojník ruskej armády na dôchodku, ktorý na svoju veľkú úľavu pred dvoma rokmi emigroval do Lotyšska. Nie je jediný, kto si nie je istý, odkiaľ veci idú. Toto je vojna, ktorá sa vzpierala expertnej analýze aj disciplíny, od odmietnutia Putinových generálov bojovať vo vojne, na ktorú vycvičili, až po zarytý a obratný odpor Ukrajincov a čoraz častejšie aj protiútoky.

Scenáre vývoja alebo konca vojny na Ukrajine, Dlhá vojna, najpravdepodobnejší výsledok

Zdá sa nepravdepodobné, že niektorá zo strán bude schopná zasadiť presvedčivý knock-out úder. Moskva sa snaží obkľúčiť ukrajinskú „operáciu spoločných síl“ – v podstate jedny z ich najlepších jednotiek – v súčasnosti pôsobiacich pozdĺž frontovej línie Donbasu. Rusi doteraz nepreukázali rýchlosť, zručnosť alebo koordináciu, ktorú by pravdepodobne znamenalo veľké obkľúčenie, takže sa to zdá nepravdepodobné.

Na druhej strane, akokoľvek je obrana Mariupolu hrdinská, zdá sa, že čoskoro padne a Rusi budú mať pod kontrolou časť územia pozdĺž severného pobrežia Azovského mora, ktoré spája ich územia Donbasu s Krymom. Okrem toho sa im možno podarí upevniť si kontrolu nad východnou Ukrajinou, Doneckou a Luhanskou oblasťou, ale to je ich údel: západné prístavné mesto Odesa, dosť možno aj bojové mesto Charkov by im zostalo mimo dosahu.

Ale tieto okupované územia by boli opevnené a chránené, s ľahkým zásobovaním cez dlhú hranicu s Ruskom a dobre chránená bašta Krym by udržala ukrajinské lode a lietadlá na uzde. Tu by mali výhodu obrany Rusi, nie Ukrajinci, a kým by statoční ukrajinskí partizáni naďalej prenasledovali okupantov, Národná garda a Federálna bezpečnostná služba by proti nim stíhali rovnako neľútostné a neúprosné ťaženie ako Nemci. odboj v okupovanom Francúzsku.

Jeden bývalý ruský dôstojník stále žijúci v Moskve aroval „najhoršie je, ak pošlú Čečencov“. Bojovníci z južného ruského regiónu Čečensko, technicky členovia Národnej gardy, ale v praxi zložili prísahu vrtošivému a brutálnemu čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, majú desivú povesť. Boli spájaní s niektorými z najhorších zverstiev vo vojne k dnešnému dňu – vrátane masakrov v Buchu – a použili by sa ako moskovskí búrliváci za frontovou líniou, lovili podozrivých partizánov a robili hrozné represálie v komunitách, o ktorých sa predpokladá, že ich ukrývali.

Tieto predné línie by boli naraz vášnivo sporné a v podstate statické. Obe strany by boli čoraz viac vyčerpané, v neposlednom rade aj v oblasti zbraní. Rusko už stratilo mnoho svojich pokročilejších tankov a presne navádzaných striel, takže musí začať vynášať staršie vozidlá zo skladov, kde boli roky zastavované. Čo sa týka Ukrajincov, Západ ich bude stále podporovať zbraňami, no tie sa rýchlejšie spotrebúvajú ako vyrábajú a zásoby NATO sa môžu začať míňať. Aby sa minimalizoval čas potrebný na výcvik, bývalé štáty Varšavskej zmluvy tiež začínajú poskytovať Kyjevu svoje staré tanky sovietskej výroby, pričom na čele je Česká republika.

V niektorých ohľadoch by to bolo bližšie k zákopovej vojne prvej svetovej ako modernej, rýchlej manévrovej vojne. Pravidelne jedna alebo druhá strana zbierala sily, ktoré mohla, a míňala starostlivo pripravené zdroje na začatie ofenzívy. Nejaké územie by bolo zabraté, tu dedina, možno aj mesto tam, skôr ako sa útok minie. Ale je pravdepodobné, že druhá strana by potom podnikla vlastný protiútok. Frontová línia by sa posúvala tam a späť a generáli na oboch stranách by nepochybne vyjadrili svoju dôveru, že „ešte jedno postrčenie“ by sa ukázalo ako rozhodujúce, ale v praxi by to nebol zmrazený konflikt, ale horúca patová situácia s Ukrajinou. a Rusko páliace zdroje si nemohlo dovoliť vojnu ani vyhrať.

Hodnotenie pravdepodobnosti

Žiaľ, momentálne to vyzerá tak, že by to mohol byť najpravdepodobnejší výsledok, všetko závisí od očakávanej bitky o kontrolu nad Donbasom.

Teraz v apríli 2022 ruské odpady radikálne menia svoj prístup, sťahujú sa zo severu Ukrajiny a vzdávajú sa akejkoľvek myšlienky pokusu o dobytie Kyjeva a namiesto toho sa sústredia na východ a juhovýchod krajiny. Hoci sa môžu pozerať na laná, určite je príliš skoro na to, aby sme ich spočítali. Mnohé zo svojich práporových taktických skupín stiahli späť na bieloruskú a ruskú pôdu, aby sa prezbrojili a preskupili, a čoskoro budú musieť riešiť dilemu, ako zvládnuť blížiaci sa koniec ročného obdobia základnej služby tých brancov, ktorí boli povolaní vlani na jar.