Ukrajina pripravuje protiofenzívu pre opätovné dobytie provincie Cherson, ale Rusko bude klásť tvrdý odpor. Rýchly ruský postup uvrhol provinciu do temnoty. To málo, čo vieme o tamojšom živote, pochádza od utečencov, ktorí sa odvážia ujsť a dostanú sa do relatívneho bezpečia v mestách v prvej línii, ako je Zelenodolsk.

Ukrajina pripravuje protiofenzívu pre opätovné dobytie provincie Cherson

Prichádzajú akýmkoľvek spôsobom: pešo, na bicykli, na lodi, na invalidných vozíkoch. Jednu ženu ťahal jej syn po koberci. V jednom okamihu ich prichádzalo takmer 1000 denne. Zničené mosty a zvýšené riziká znamenajú, že denný počet sa zmenšil na jednociferné čísla. Ale obrovský dvor opustených bicyklov, invalidných vozíkov a košíkov na okraji Zelenodolska stojí ako pamiatka na životy, ktoré tu zostali – dočasne, teda tí, ktorí utiekli, dúfajú.

Najnovšie príchody hovoria o intenzívnych bojoch, keď sa Ukrajina pripravuje na protiútok zo západu, blízko Mykolajiva, a zo severu z miest ako Zelenodolsk. Vlad Milin (31) a Olha Shelemba (26) povedali, že ostreľovanie sa v ich dedine Dovhove stalo tak neúprosným, že sa rozhodli riskovať všetko a cestovať so svojimi piatimi malými deťmi na člne, potom sa plaviť po vidieckych poliach a zamínovať cesty do bezpečia. Nemalo zmysel sledovať ďalší vývoj bitky, povedali.

“Ani jedna zo strán sa nevzdá.”

Cherson, vstupná brána na Krym, je jediným regionálnym hlavným mestom, ktoré sa Rusku podarilo dobyť od začiatku vojny 24. februára. Rovnako dôležité pre južnú stratégiu Ruska je jeho okupácia susednej Kachovky na ľavom brehu Dnepra, kde priehrada poskytuje vodu na anektovanom polostrove. Celý región je poľnohospodárskou veľmocou, ktorá poskytuje paradajky, vodné melóny, slnečnice a sójové bôby. Z týchto a ďalších dôvodov Ukrajina uprednostňuje úsilie o jej opätovné získanie.

Sily krajiny sa už môžu pochváliť taktickými úspechmi. Vojenský spravodajský dôstojník hovorí, že predsunuté jednotky sú teraz v dosahu ostreľovačov (asi kilometer) od vonkajších predmestí Chersonu. „Nasledujúci týždeň alebo dva budú ešte zaujímavejšie,“ sľubuje.

Nech už prebieha čokoľvek, zatiaľ sa nejaví ako plnohodnotná protiofenzíva. Ukrajina sa naďalej sústreďuje na zastavenie stabilného postupu Ruska na východe – 2. júla sa jej jednotky stiahli z Lysyčanska v provincii Luhansk – a jej južné zoskupenie nevyužíva výhodu troch ku jednej, ktorú stratégovia odporúčajú pre úspešnú ofenzívu. Vojaci sa sťažujú na kritický nedostatok munície a pechoty.

„Naši šéfovia majú tendenciu preháňať úspechy na bojisku,“ hovorí Banderas, nom de guerre ukrajinského veliteľa prieskumu. To by sa mohlo zmeniť, iba ak by sa v južnom divadle použilo viac západných raketových systémov, dodal. V súčasnosti je tam rozmiestnených len niekoľko húfnic M777.

Kde sa tlačia Ukrajinci, tam sa Rusi tvrdo bránia. Serhiy, ukrajinský vojak územnej obrany pracujúci za ruskými líniami vo Vysokopillyi, hneď oproti Zelenodolsku, tvrdí, že nepriateľ vybudoval pod zemou zosilnené bunkre. Keď sa snažia vytlačiť Rusov, vracajú sa vo väčšom počte. “Z ich desiatich sa stane sto,” hovorí. Jedna základňa dediny má štyri jednotky protivzdušnej obrany, ktoré ju bránia.

Vojak sa sťažuje, že ukrajinskej úlohe prekážajú miestni obyvatelia, ktorí neutiekli pred okupáciou a sú využívaní ruskými jednotkami ako ľudské štíty: „Nemôžeme strieľať do vlastných ľudí.“

Prípava aj na partizánsky boj

Hŕstka miestnych obyvateľov spolupracuje s nepriateľom, hovorí. Rusi naverbovali dievčatá vo veku 15 rokov. Začiatkom júna Serhiyho spoločnosť pri náhodnom pátraní objavila 40-ročného delostreleckého pozorovateľa. Mužov takmer čistý mobilný telefón prezradil. V telefóne bola nainštalovaná iba jedna aplikácia pre počítačovú hru. Bližšia kontrola odhalila, že hra bola v skutočnosti nástrojom na zaznamenávanie súradníc a prijímanie platieb v kryptomenách. „Ten bastard zmapoval naše pohyby hardvéru za posledný mesiac,“ hovorí.

Odkrytá nížina Cherson znamená, že akýkoľvek ukrajinský postup tam cíti plnú silu ruského delostrelectva. Už teraz sa hovorí o vážnych stratách v oblastiach bezprostredne južne od Zelenodolska. Pokus o prekročenie rieky Inhulets v máji v dedine Davydiv Brid – nevyhnutný pre druhý útok na Kakhovku – bol obzvlášť nákladný. „Dostali návnadu do palebnej línie,“ hovorí Victoria, farmárka, ktorá žila v Davydiv Brid, kým to v polovici mája nebolo možné. “Veľa našich mužov prišlo o život.”

Victoria mala šťastie, že je nažive, nepohla sa ďaleko od nebezpečenstva. Opäť žije neďaleko frontovej línie v Zelenodolsku, kde sú ubytovaní miestni dobrovoľníci. Ako mnohí z Chersonských väčšinou chudobných utečencov, ani ona nemá peniaze na nič iné. V dedine nechala všetko: svoj dom, kravy, sliepky.

Trvá však na tom, že nie všetci ruskí vojaci boli darebáci, a dokonca jej bolo ľúto tých najmladších. Niektorí boli Ukrajinci, odvedení „po tom, čo si išli kúpiť chlieb“ do okupovaného Luhanska na východe. Títo chlapci zaplatili za všetko, čo si odniesli z dedinského obchodu, hovorí – najprv v hrivnách, neskôr v rubľoch – a dokonca povedali „ďakujem“ po ukrajinsky. Ale keď sa ruské pozície dostali pod vážny útok, luhanské jednotky boli opevnené nahnevanejšími kolegami zo samotného Ruska.

Meniace sa postoje v Davydiv Brid ponúkajú varovanie pred tým, čo sa môže stať v Chersone, ak ukrajinská protiofenzíva naberie tempo. „Anton“, pseudonym bývalého úradníka, ktorý koncom mája utiekol do Krivého Rohu po tom, čo bol požiadaný, aby viedol kolaborantskú autoritu, hovorí, že Rusko sa vo všeobecnosti snažilo miestnych obyvateľov príliš nerozčúliť.

Toto bolo vedomé rozhodnutie kooptovať obyvateľstvo, povedal. Ale ak sa to zmení a okupanti budú vytlačení z Chersonu, už ich len máločo zastaví. Veci sa zmenia a rýchlo. “Rusi budú pekelne nahnevaní a budú sa oháňať, ale partizánsky odpor bude rovnako prudký,” povedal.

Miestni obyvatelia jednoducho roztrhajú Rusov na kusy

3. júla 2022