Fatálne chyby v snahe zabezpečiť dodávateľské reťazce čipov. Od Číny cez USA až po Európu sú výrobcovia polovodičov zasypaní dotáciami, ale s akým výsledkom? V horúcom ázijskom lete v polovici júna spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. naliehavo vyslala tím do Japonska, aby navštívil niektorých dodávateľov zariadení spoločnosti.

Zabezpečiť dodávateľské reťazce čipov, Taiwan Semiconductor Manufacturing

Chcelo to vedieť, prečo tieto spoločnosti tvrdili, že nedokážu dodať dôležité stroje včas? TSMC je najväčším svetovým výrobcom čipov a jej dodávatelia sa vždy nakláňali dozadu, aby poskytli to, čo mocná spoločnosť požadovala, ale po prvýkrát sa stretávala s ospravedlňujúcimi sa správami.

Situácia bola veľmi citlivá. TSMC je uprostred expanzie 100 miliárd dolárov, ktorú podnietili vlády v dôsledku minuloročného alarmujúceho nedostatku kľúčových čipov. Taiwanský gigant však zistil, že jeho vlastné dodávateľské reťazce sú sužované prekážkami, ktoré postihujú predmety, ktoré siahajú od šošoviek tak presných, že by mohli zamerať laserový lúč na pingpongovú loptičku na Mesiaci, až po zjavne všedné ventily a trubice.

Júnová misia nasledovala po podobnej ceste šéfa riadenia dodávateľského reťazca spoločnosti JK Lina a pracovnej skupiny do USA v marci, aby vyšetrili, prečo strojom na výrobu čipov, ktoré tam TSMC objednala, trvalo až 18 mesiacov, kým sa objavili. .

V Japonsku dodávatelia vrátane Tokyo Electron, najväčšieho výrobcu zariadení na výrobu čipov v krajine, a Screen Semiconductor Solutions povedali spoločnosti TSMC, že môžu zmeškať dokonca aj predĺžené dodacie lehoty, ktoré sľúbili, zdroje oboznámené so zložitými stretnutiami povedali Nikkei Asia.

Screen – jedna z mála spoločností na svete, ktorá vyrába chemické čistiace stroje, ktoré sú životne dôležité v závodoch na výrobu čipov – vytočila zoznam nejasných komponentov, ktoré mala problém zabezpečiť z vlastného dodávateľského reťazca. Ventily, rúrky, čerpadlá a nádoby vyrobené zo špeciálnych plastov – všetkých je nedostatok.

Problémy sa striedajú od dodávateľa k dodávateľovi a sťažujú riešenie globálneho nedostatku čipov, sŕdc a mozgov, ktoré poháňajú elektronické zariadenia od počítačov a smartfónov až po automobily.

Ťažkosti podčiarkujú sériu nepohodlných právd nielen pre TSMC a jej konkurentov a dodávateľov, ale aj pre tvorcov politík na celom svete. Uprostred obchodného napätia medzi USA a Čínou a prerušenia pandémie sa vlády v Číne, USA, Európe a inde rozhodli „onshore“ výrobu polovodičov. Takzvaná odolnosť dodávateľského reťazca sa stala ústredným cieľom politiky. Takáto odolnosť je však mýtus.

Tieto nové národné snahy sú podporené obrovskými dotáciami a štátom podporovanými investíciami. Očakáva sa, že americký Senát bude koncom júla hlasovať o zákone o CHIPS v hodnote 52 miliárd dolárov. Japonská vláda podporí TSMC vo výške 476 miliárd jenov (3,5 miliardy dolárov), aby tam prvýkrát postavila továreň.

Problémom je, že tieto snahy sa dotýkajú iba viditeľného konca dodávateľského reťazca polovodičov. Za výrobou čipov je sieť zásobujúca zariadenia a ďalšie položky zahŕňajúce stovky surovín, chemikálií, spotrebných dielov, plynov a kovov, bez ktorých by neuveriteľne presný proces výroby čipov nemohol fungovať. Čína riadi verejné a súkromné ​​investície vo výške 221 miliárd USD na replikáciu dodávateľského reťazca čipov vo svojich vlastných hraniciach, pričom výsledky sú zatiaľ skromné.

Zatiaľ čo globalizovaný polovodičový priemysel fungoval hladko v desiatkach krajín, snaha o replikáciu tejto architektúry v rámci jednotlivých krajín alebo regiónov odhalila a zhoršila úzke miesta v dodávateľskom reťazci, podľa vyšetrovaní a rozhovorov Nikkei Asia s viac ako dvoma desiatkami vedúcich predstaviteľov odvetvia. z hlavných čipových ekonomík USA, Európskej únie, Taiwanu a Japonska za posledných päť mesiacov. Zároveň existujú otázky týkajúce sa dlhodobej múdrosti politiky a obavy z toho, či, ak sa ich podarí rozbehnúť a spustiť, mnohé z týchto tovární nakoniec nebudú nečinne stáť.

JT Hsu, vedúci oddelenia polovodičov a materiálov v Boston Consulting Group, povedal, že dokonca aj cieľ dosiahnuť 70% až 80% sebestačnosť je „extrémne náročný… Pre ktorúkoľvek krajinu alebo región môže byť mimoriadne náročné dostať sa na všetky fronty. zakryté.”

“Nie sú to len [továrne], ktoré vyrábajú čipy, ale je to všetko, čo tam patrí,” povedal Jens Liebermann, viceprezident pre polovodičové materiály v obchodnej jednotke pre elektronické materiály nemeckej chemickej skupiny BASF. “Všetky materiály, chemikálie, plyny a ich suroviny. Všetko tam musí byť. Ide o to, kde je zdroj, kde je surovina, kde je výroba a kto môže zvládnuť logistiku?”

Morris Chang, starší štátnik z polovodičového priemyslu, ktorý založil a predtým predsedal TSMC, to vyjadril najvýraznejšie v poznámkach na adresu USA.

“Ak chcete obnoviť kompletný dodávateľský reťazec polovodičov v USA, nepovažujete to za možnú úlohu,” povedal minulý rok na priemyselnom fóre. “Aj keď miniete stovky miliárd dolárov, stále zistíte, že dodávateľský reťazec je neúplný a zistíte, že to bude mať veľmi vysoké náklady, oveľa vyššie náklady, než aké máte v súčasnosti.”


Anunnaki Elohim pristáli na Zemi v júli 2022