Západ poráža Rusko vo svojej vlastnej hre. Britské a americké spravodajské agentúry odmietli Adolfovi Putinovi kontrolu nad týmto príbehom. V modernej vojne môže byť víťazstvo v propagandistickej vojne rovnako dôležité ako dosiahnutie vojenského úspechu na bojisku, pokiaľ ide o formovanie konečného výsledku konfliktu. To je dôvod, prečo bolo také povzbudzujúce vidieť našich šéfov spravodajských a vojenských služieb, ktorí sú zvyčajne takí zdržanliví, pokiaľ ide o upieranie pozornosti a uisťujú sa, že je to Západ, a nie Rusko, kto dominuje rozprávaniu o vojne na Ukrajine.

Spojený Západ teraz porazí Rusko v jeho vlastnej hre propagandistickej vojny

Ešte predtým, ako začali nepriateľské akcie, strašidlá prelomili krytie a snažili sa presvedčiť skeptikov, ako som ja, že napriek tvrdeniam prezidenta Adolfa Putina o opaku sa Kremeľ aktívne pripravuje na inváziu k južnému susedovi Ruska.

A za päť týždňov od invázie nepoľavil pravidelný tok informácií poskytovaných našimi vojenskými a spravodajskými službami. Ba čo viac, poskytli nám pútavé detaily o tom, ako Putin nešikovne riešil vojnu.

Pokusy Kremľa presvedčiť vonkajší svet, že „špeciálna vojenská operácia“ KGBáka Putina nie je ničím iným ako pokusom „denacifikovať“ Ukrajinu a že statočných Rusov by vďačný národ ozdobil ako osloboditeľov, už nemajú žiadnu dôveru. Presvedčiť neutrálne názory, že prezident Zelenskyj, ktorého židovskí starí rodičia zahynuli, keď nacisti vypálili dedinu rodiny, sa nejakým spôsobom stal konvertitom na nacistické záležitosti, bude vždy ťažké.

Každodenný tok západných spravodajských služieb tiež uspel v poskytovaní aktuálnych informácií o ponurej realite konfliktu. Počuli sme o otrasných zverstvách spáchaných ruskými silami, ktoré v niektorých prípadoch jasne predstavujú vojnové zločiny a dostali sme podrobnosti o neschopnosti KGBáka Putina pochopiť katastrofálne následky invázie.

Sir Jeremy Fleming, šéf britskej spravodajskej, kybernetickej a bezpečnostnej agentúry, vo svojom prejave v Austrálii minulý týždeň odhalil, že Putinovi poradcovia sa „báli povedať mu pravdu“, čo znamenalo, že Putin „precenil schopnosti svojej armády zabezpečiť rýchle víťazstvo.” Zlyhania v ruskom vedení , pokračovala odsudzujúca obžaloba, viedli k tomu, že demoralizovaní a nedisciplinovaní ruskí vojaci odmietli plniť rozkazy, sabotovali vlastné vybavenie a dokonca náhodne zostrelili svoje vlastné lietadlá.

Analýza sira Jeremyho je podporená množstvom spravodajských správ z USA a Británie, ktoré zobrazujú nefunkčný Kremeľ, ktorý sa zúfalo snaží uplatniť svoju autoritu nad neúspešnou vojenskou kampaňou, ktorá sa čoraz viac uchyľuje k brutálnym opatreniam, ako sú nevyberané útoky na civilné ciele, aby dosiahol jej ciele.

Úspech strašidiel v pomoci vonkajšiemu svetu pochopiť realitu ukrajinského konfliktu je určite výrazným zlepšením ich verejného príspevku k predchádzajúcim konfliktom. Pred štyridsiatimi rokmi, keď som pre Telegraph informoval o ponurých brífingoch ministerstva obrany o kampani na Falklandoch, bolo takmer nemožné, aby Whitehall poskytol presný obraz o tom, ako vojna postupuje.

Odvtedy sa veľa zmenilo, v neposlednom rade vývoj, že Rusko, Irán a ďalšie nepriateľské režimy teraz používajú falošné správy a kybernetické vojny na podkopanie morálky a politickej stability svojich protivníkov.

Západ sa oneskorene prebudil a uvedomil si, že je dôležité na túto hrozbu rázne reagovať. Napríklad v Británii bolo vytvorenie novej 77. brigády armády špeciálne koncipované tak, aby poskytlo armáde schopnosť zmariť ruské kybernetické útoky, ako aj ich pokusy prezentovať falošný príbeh o konflikte na Ukrajine.

Súdiac podľa ich doterajšieho výkonu, nielenže hráme s Rusmi v ich vlastnej hre, ale vyhrávame.

Rusko musí čeliť spravodlivosti za „vojnové zločiny“ proti civilistom, hovorí Boris Johnson. Ustupujúce ruské jednotky obvinené z páchania strašných útokov na civilistov v mestách okolo Kyjeva, vrátane Irpin a Bucha.

Británia v nedeľu viedla medzinárodné výzvy, aby Vladimir Putin a jeho generáli boli postavení pred súd pre údajnú genocídu v Kyjeve , pričom Nemecko po prvý raz obvinilo ruského diktátora z vojnových zločinov.

Boris Johnson vo vyhlásení odsúdil ruské “opovrhnutiahodné útoky” proti civilistom v mestách Irpin a Bucha, kde ukrajinskí vojaci objavili masové hroby a civilistov, ktorí boli zjavne popravení.

“Ohavné útoky Ruska proti nevinným civilistom v Irpine a Buchu sú ďalším dôkazom toho, že Putin a jeho armáda páchajú na Ukrajine vojnové zločiny,” povedal premiér.

“Žiadne popieranie alebo dezinformácia z Kremľa nemôže zakryť to, čo všetci vieme, že je pravda, Putin je zúfalý, jeho invázia zlyháva a odhodlanie Ukrajiny nebolo nikdy silnejšie.”

Johnson povedal, že Spojené kráľovstvo podporuje vyšetrovanie zverstiev spáchaných na Ukrajine Medzinárodným trestným súdom a dodal: „Ministerka spravodlivosti povolila dodatočnú finančnú podporu a nasadenie špecializovaných vyšetrovateľov, nebudeme odpočívať, kým nebude spravodlivosti učinené zadosť.“

Stalo sa tak po tom, čo boli ustupujúce ruské jednotky obvinené z strašných útokov na civilistov, keď boli útočníci vytlačení odbojármi z miest v okolí Kyjeva , ukrajinského hlavného mesta. Po oslobodení Buchy na severozápade Kyjeva ukrajinské úrady zverejnili zábery tiel mužov, žien a detí na uliciach, mnohí v civilnom oblečení a so zviazanými rukami za chrbtom.

Volodymyr Zelenskyj, ukrajinský prezident , v rozhovore pre CBS Face the Nation v USA označil zabíjanie za genocídu.

“Sme občanmi Ukrajiny. Máme viac ako 100 národností,” povedal. “Ide o zničenie a vyhladenie všetkých týchto národností. Sme občanmi Ukrajiny a nechceme sa podriadiť politike Ruskej federácie.”

“Toto je dôvod, prečo sme ničení a vyhladzovaní. A toto sa deje v Európe 21. storočia. Takže toto je mučenie celého národa.”

Hrôzostrašné scény podnietili ďalšie medzinárodné odsúdenie ruskej invázie a výzvy na zintenzívnenie ekonomických sankcií proti Moskve. V jasnom prerušení vnímanej neutrality Berlína vysokopostavení nemeckí ministri obvinili Putinove sily z „vojnových zločinov“ a podporili sprísnenie represívnych opatrení proti jeho režimu.

Annalena Baerbock, ministerka zahraničných vecí, povedala: “Obrazy z Buchy sú neznesiteľné. Putinovo neviazané násilie ničí nevinné rodiny a nepozná hranice. Tí, ktorí sú zodpovední za tieto vojnové zločiny, musia byť braní na zodpovednosť. “Sprísnime sankcie a ešte viac podporíme Ukrajinu v jej obrane.”

Olaf Scholz, nemecký kancelár, povedal: “Z Ukrajiny sa k nám dostali strašné a strašné zábery. Civilisti vrátane žien, detí a starých ľudí boli zastrelení v Buchu, ktorý ešte pred pár dňami ovládala ruská armáda. „Žiadam, aby medzinárodné organizácie dostali prístup do týchto oblastí, aby mohli nezávisle dokumentovať zverstvá. “Musíme neúnavne vyšetrovať zločiny ruskej armády a postaviť ich páchateľov pred súd.”

Emmanuel Macron, francúzsky prezident, tweetoval: “Obrazy, ktoré sa k nám dostali z Buchy, oslobodeného mesta neďaleko Kyjeva, sú neznesiteľné. V uliciach stovky zavraždených civilistov. Môj súcit s obeťami, moja solidarita s Ukrajincami. Ruské úrady bude musieť zodpovedať za tieto zločiny.”

Zdroj pre The Telegraph povedal: “Pokrčíme plecami a vrátime sa do pohodlia našich domov, aby sme zvýšili teplotu o ďalší stupeň proti drsnému počasiu vonku”.


Rus vám kašle na sankcie, ktoré mu neubližujú 🙂

Zastavte ruskú propagandu na Slovensku a Kotlebu do basy