Vojnové zločiny Ruska a londýnski právnici. Londýnsky právnik na misii, aby Putin zaplatil zato čo napáchal. Richard East prešiel od poradenstva oligarchovi k tomu, aby sa postavil Kremľu. Pred viac ako desiatimi rokmi sa pripravoval na otvorenie prvej ruskej základne pre Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, jednu z najväčších svetových firiem zaoberajúcich sa spormi. East vtedy ani len netušil, že jeho cesty do pestrofarebného hlavného mesta sú spočítané.

Vojnové zločiny Putinovho Ruska budú riešiť londýnski právnici zastupujúci Ukrajinu

Len o sedem rokov neskôr boli dvere tejto kancelárie definitívne zatvorené, keď jeho tím začal bojovať s Ruskom v mene Ukrajiny v spore o dlhopisy za 3 miliardy dolárov, ktorý sa stále vedie. Teraz sa londýnska kancelária Quinna Emanuela, ktorú založil East, opäť chystá postaviť proti Rusku.

Tentoraz zastupujú Ukrajinu v prípade obviňujúceho Rusko z porušovania ľudských práv vo vojne proti tejto krajine. Právnik sa prezentuje ako „najobávanejšia právnická firma na svete“ – ochotný bojovať proti mocným korporáciám a krajinám, ktoré by sa len málokto odvážil mať za nepriateľa.

„Viem, že to [nervozita] prebehne v mysliach ľudí,“ priznáva East niekoľko dní po tom, čo sa Roman Abramovič stal podozrivou obeťou otravy pri pokuse o vyjednanie mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. „Povedzme to takto, v roku 2017 sme museli zatvoriť naše [Moskva] kancelárie a odvtedy nikto z našich partnerov Rusko nenavštívil.

„Osobne sa necítim neisto. Myslím si, že v súčasnosti je viac ľudí ako my, ktorí by sa považovali za ciele,“ dodáva senior partner. „V skutočnosti sme nemuseli robiť žiadne rozhodnutia [od začiatku vojny], pretože sme už proti Rusku. Myslím si, že Putin má v súčasnosti viac starostí ako právnická firma.

Od začiatku vojny na Ukrajine sú to však právnické firmy, ktoré priťahujú v Británii obrovskú pozornosť. Poslanci argumentovali, že niektorí z najprestížnejších londýnskych právnikov zarobili veľa peňazí, keď sa spojili s „Putinovými stúpencami“, aby ponúkli „korupčný obchod na jednom mieste“.

Začiatkom tohto roka ministerka zahraničných vecí Liz Trussová odhalila, že niektorí právnici dokonca zdržiavali sankcie voči svojim klientom oligarchov vyhrážaním sa súdnym konaním. East priznáva, že aj keď určite existujú „veľmi veľké, zvrásnené anglické a americké firmy, ktorým sa veľmi dobre darilo zo vzťahu s veľkými sovietskymi korporáciami a oligarchami“, jeho firma nie je úplne imúnna voči kúzlu miliardárskeho klienta. .

Quinn Emanuel radil energetickému magnátovi Olegovi Deripaskovi, jednému z najznámejších sankcionovaných oligarchov, predtým, ako sa pustil do kauzy ukrajinsko-ruských dlhopisov, ktorá ho okamžite postavila proti Putinovi.

„Nie je to tak, že by sme mohli povedať, že sme nikdy nekonali za oligarchu – áno,“ priznáva 54-ročný muž. „Myslím si, že je do určitej miery nespravodlivé kritizovať právnikov za ich minulé alebo historické reprezentácie.

„Pravdepodobne je teraz fér spochybňovať právnické firmy, či pokračujú v konaní pre týchto klientov tvárou v tvár súčasnému nepriateľstvu na Ukrajine, ale nemyslím si, že je fér prechádzať si historické životopisy ľudí a povedať, že ste zlý ako advokátska kancelária, pretože ste zastupovali túto alebo tú osobu“.

Keď to poviem brutálne, právnické firmy neexistujú primárne pre sociálnu spravodlivosť; existujú, aby zastupovali klientov a zarábali peniaze.

Vojna však zasvietila na nepohodlný vzťah medzi právnikmi City a ich klientmi oligarchov, čo vyvolalo rozšírené výzvy na prísnejšiu kontrolu s cieľom zastaviť tok takzvaných „špinavých peňazí“ do Spojeného kráľovstva.

East verí, že právnické firmy budú v budúcnosti oveľa opatrnejšie, pokiaľ ide o klientov, ktorých prijmú, a dodáva, že odpor verejnosti voči sektoru bol pre právny svet „šokom“.

Argumentuje, že to, že Quinn Emanuel radil Ukrajine v spore proti Rusku dávno pred začiatkom vojny znamenalo, že „našťastie pre nás stojíme na správnej strane súčasnej situácie“.

Zatiaľ nie je jasné, kedy sa skončí európsky prípad spoločnosti v oblasti ľudských práv na Ukrajine – konanie skomplikovalo rozhodnutie Ruska oficiálne vystúpiť z Rady Európy minulý mesiac.

Právna kancelária zatiaľ povedala len niečo viac, len potvrdila svoju úlohu v prípade a vymenovala hlavných partnerov, ktorí na ňom pracujú, pričom sa zaviazala zabezpečiť, že Rusko bude „zodpovedné za svoje ohavné pokračujúce porušovanie najzákladnejších pravidiel medzinárodného práva, ktoré spôsobuje taká devastácia“.

Zriadenie úradu, ktorý by nakoniec bral Rusko na zodpovednosť, nebolo nikdy v pozadí východu. Základňa má teraz 100 zamestnancov, z viac ako 900 zahŕňajúcich 29 kancelárií po celom svete, a je vnímaná ako silný útočník v sektore súdnych sporov v Spojenom kráľovstve.

Poradila reklamnému magnátovi Sirovi Martinovi Sorrellovi počas vyšetrovania WPP vo veci obvinení zo sprenevery finančných prostriedkov spoločnosti, ktoré poprel, a tento rok podáva v Spojenom kráľovstve hromadnú žalobu vo výške 2,3 miliardy libier proti materskej spoločnosti Facebooku.

Podnik sa pôvodne predal ako jedna z mála právnických firiem, ktoré chcú zastupovať tých, ktorí chcú žalovať jedného z najlukratívnejších klientov v sektore: veľké platiace banky. East radil Amande Staveley v jej nedávnej bitke s Barclays.

„Boli sme prvou právnickou firmou, ktorá sem prišla a povedala, že môžeme žalovať banky – nielenže ich môžeme žalovať, ale chceme ich žalovať,“

hovorí East, ktorý spolu viedol londýnsku kanceláriu viac ako desať rokov predtým. vstúpiť do väčšej úlohy výkonného predsedu dohliadajúceho na základňu Spojeného kráľovstva.

„Nebola tam žiadna firma, ktorá by povedala ‘toto je primárna časť nášho obchodného prípadu, budeme žalovať akúkoľvek veľkú investičnú banku’. Nebojíme sa prijať veľké inštitúcie, či už sú to krajiny alebo finančné inštitúcie. Dokázali sme to urobiť, pretože nemáme žiadne korporátne ani finančné vzťahy.“

Na otázku, či je Rusko najobávanejším súperom jeho firmy, si East už dlho myslí. “Nikdy som o tom takto nepremýšľal,” odpovie nakoniec.

„Nemyslím si, že sa naozaj bojíme súdnych sporov proti niekomu. Sme členom „Fearsome Foursome“ [pojem, ktorý pochádza zo správy BTI Consulting Group] – štyroch právnických firiem, ktoré nechcete vidieť na druhej strane pohľadávky.“

Quinn Emanuel bol v minulosti zosmiešňovaný za vedenie britskej reklamnej kampane sľubujúcej naplniť odpor svojich klientov „hrôzou“, hoci v americkom prieskume bol zvolený ako „najobávanejšia právnická firma na svete“ a East pripúšťa, že tento slogan je „to, čo predávame“. To si vážne myslí, že je to najobávanejšia právnická firma na svete?

“Myslím, že väčšina ľudí by bola radšej, keby sme sa neobjavili na druhej strane,” hovorí. “Ľudia vedia, že sa chystáme bojovať.”

Chlapci, chlapci, ruský odpad vždy všetko poprie